SDE6603-6R8M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDE6603-6R8M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 1.4A 130MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100kHz
Military Standard :
Not
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
4.45mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
HTS Code :
Inductance Tolerance :
20%
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.92mm
Inductance :
6.8μH
Max DC Current :
1.4A
Packing Method :
TR, 13 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Termination :
SMD/SMT
RMS Current (Irms) :
1.4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Shielding :
No
Current - Saturation :
1.2A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Current :
1.4A
JESD-609 Code :
e4
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Series :
SDE6603
Current Rating :
1.4A
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
SDE6603-6R8M
Bourns, Inc. SDE6603-6R8M
SDE6603-6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD