SDE6603-102M
Mfr.Part #
SDE6603-102M
Description
FIXED IND 1MH 70MA 13.8 OHM SMD
DC Resistance (DCR) :
13.8Ohm Max
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
SDE6603
Current - Saturation :
100mA
Max DC Current :
70mA
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
RMS Current (Irms) :
70mA
Inductance :
1mH
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Packaging :
Cut Tape (CT)
JESD-609 Code :
e4
ROHS3 Compliant
DC Current :
70mA
Tolerance :
±20%
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 13 INCH
Test Frequency :
100kHz
Surface Mount
Depth :
4.45mm
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.92mm
No SVHC
Number of Pins :
2
Inductance Tolerance :
20%
Current Rating :
70mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
SDE6603-102M
Bourns, Inc. SDE6603-102M
SDE6603-102M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD