SDE1006A-270M
Mfr.Part #
SDE1006A-270M
Description
FIXED IND 27UH 2.3A 110 MOHM SMD
Stock
473
In Stock :
473
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Case/Size Code :
4035
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Published :
2013
Current Rating :
2.3A
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
HTS Code :
Max DC Current :
2.3A
RMS Current (Irms) :
2.3A
Construction :
RECTANGULAR
Test Frequency :
1MHz
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Military Standard :
Not
Inductance :
27μH
ECCN Code :
EAR99
Depth :
9.4mm
JESD-609 Code :
e2
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Inductance Tolerance :
20%
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
5.4mm
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
13.3MHz
Series :
SDE1006A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.354W 10.00mmx9.00mm
Current - Saturation :
2.5A
Datasheets
SDE1006A-270M
Bourns, Inc. SDE1006A-270M
SDE1006A-270M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD