SDE1006A-181K
Mfr.Part #
SDE1006A-181K
Description
FIXED IND 180UH 1A 630 MOHM SMD
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Military Standard :
Not
JESD-609 Code :
e2
Max DC Current :
1A
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.394Lx0.354W 10.00mmx9.00mm
Series :
SDE1006A
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
DC Resistance (DCR) :
630mOhm Max
Height :
5.4mm
Test Frequency :
1MHz
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Current Rating :
1A
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance Tolerance :
10%
Inductance :
180μH
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
6.1MHz
Number of Functions :
1
Depth :
9mm
Nonstandard
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
Current - Saturation :
1.1A
RMS Current (Irms) :
1A
Datasheets
SDE1006A-181K
Bourns, Inc. SDE1006A-181K
SDE1006A-181K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD