SD175SC100A.T2
Mfr.Part #
SD175SC100A.T2
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
PIV 100V IO 30A CHIP SIZE 175MIL
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Package / Case :
Die
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Vr, F :
1200pF @ 5V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840mV @ 30A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C~200°C
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
6 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
750μA @ 100V
Datasheets
SD175SC100A.T2
SMC Diode Solutions SD175SC100A.T2
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 840mV @ 30A -55°C~200°C 750μA @ 100V Die Surface Mount