SD175SA30A.T2
Mfr.Part #
SD175SA30A.T2
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
Die
Description
PIV 30V IO 30A CHIP SIZE 175MIL
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
490mV @ 30A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4mA @ 30V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Die
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance @ Vr, F :
2200pF @ 5V 1MHz
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Datasheets
SD175SA30A.T2
SMC Diode Solutions SD175SA30A.T2
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 490mV @ 30A -55°C~150°C 4mA @ 30V Die Surface Mount