SD14-470-R
Mfr.Part #
SD14-470-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 47UH 525MA 905.5 MOHM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
Inductance Frequency - Test :
100kHz
DC Current :
525mA
Composition :
Wirewound
Current - Saturation :
538mA
Max DC Current :
538mA
Mount :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
905.5mOhm
Series :
SD
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating :
525mA
Number of Pins :
2
Height :
1.45mm
Test Frequency :
100kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
5.1816mm
Size / Dimension :
0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm
Type :
Wirewound
Tolerance :
±20%
Depth :
5.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.057 1.45mm
Inductance Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
47μH
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
525mA
Lead Free :
Lead Free
Weight :
907.18474mg
Military Standard :
Not
Width :
5.1816mm
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
SD14-470-R
Eaton-Electronics Division SD14-470-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD