SCRH6D38-560
Mfr.Part #
SCRH6D38-560
Description
FIXED IND 56UH 850MA 202MOHM SMD
Current Rating :
850mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
10kHz
Number of Terminations :
2
Series :
SCRH6D38
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.85A
Reach Compliance Code :
Unknown
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
Inductance :
56μH
Mount :
Surface Mount
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
202mOhm Max
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±30%
Shielding :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
SCRH6D38-560
Signal Transformer SCRH6D38-560
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD