SCRH127-1R2
Mfr.Part #
SCRH127-1R2
Description
FIXED IND 1.2UH 12A 7 MOHM SMD
Inductance Frequency - Test :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
1.2μH
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Height :
8.001mm
Current Rating :
9.8A
Tolerance :
±30%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
12A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case/Size Code :
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Test Frequency :
100kHz
Current Rating (Amps) :
12A
Series :
SCRH127
Shielding :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
SCRH127-1R2
Signal Transformer SCRH127-1R2
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD