SC24-1R0-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC24-1R0-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 1A 20 MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
SC24
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
1μH
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.138Lx0.138W 3.50mmx3.50mm
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Current Rating (Amps) :
1A
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
SC24-1R0-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD