SBAS40LT3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBAS40LT3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Surface Mount :
yes
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Published :
Number of Pins :
3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 25V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 1V 1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Forward Voltage :
1V
Element Configuration :
Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
600mA
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
3
Current - Average Rectified (Io) :
120mA DC
Average Rectified Current :
120mA
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Output Current-Max :
0.12A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Non-rep Pk Forward Current-Max :
0.6A
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
SBAS40LT3G
onsemi SBAS40LT3G
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1V @ 40mA -55°C~150°C 1μA @ 25V Tape & Reel (TR) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
SBAS40LT3G Overview
In this device, there is an average rectified current of 120mA volts.Output current is maximal at 0.12A.
SBAS40LT3G Features
an average rectified current of 120mA volts
0.12A is the maximum value