SAK-XC164CM-8F20FAA
Mfr.Part #
SAK-XC164CM-8F20FAA
Package / Case
LQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Has ADC :
yes
Number of Pins :
64
Number of Programmable I/O :
47
Watchdog Timer :
yes
Bit Size :
16
Data Bus Width :
16b
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
ALSO 14-CH 8-BIT A/D CONVERTERS AVAILABLE
Operating Supply Voltage :
5V
Temperature Grade :
Automotive
Halogen Free :
Halogen Free
Oscillator Type :
Internal
DMA Channels :
No
Max Supply Voltage :
5.5V
Packaging :
Cut Tape
On Chip Program ROM Width :
8
Memory Type :
Flash
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
47
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Length :
10mm
Min Supply Voltage :
4.4V
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
RAM Size :
6kB
Interface :
CAN, SPI, UART, USART
Frequency :
20MHz
RAM (bytes) :
Height Seated (Max) :
1.6mm
Package / Case :
LQFP
Surface Mount :
DAC Channels :
Peripherals :
PWM, WDT
Number of Terminations :
64
Memory Size :
64KB
Frequency (Max) :
20MHz
Supply Voltage :
2.5V
PWM Channels :
Terminal Form :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-40°C