SAK-XC164CM-4F40F AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SAK-XC164CM-4F40F AA
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
RoHS Status :
RoHS Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Terminal Position :
QUAD
Connectivity :
CANbus, SPI, UART/USART
DAC Channels :
No
Width :
10mm
RAM Size :
4K x 8
ROM (words) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.5mm
Has ADC :
yes
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
64-LQFP
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
On Chip Program ROM Width :
8
Surface Mount :
yes
Core Processor :
C166SV2
Number of I/O :
47
Peripherals :
PWM, WDT
Supply Voltage :
2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Core Size :
16-Bit
Base Part Number :
SA*XC164CM
DMA Channels :
No
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Data Converter :
A/D 14x8/10b
Series :
XC16x
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V
Clock Frequency :
40MHz
Length :
10mm
PWM Channels :
Number of Terminations :
64
Speed :
40MHz
Bit Size :
16
Height Seated (Max) :
1.6mm
Published :
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C