S9S12GN16F1MTJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S9S12GN16F1MTJ
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Factory Lead Time :
12 Weeks
Supply Voltage :
5V
RAM Size :
1K x 8
Power Supplies :
3.3/5V
Number of Terminations :
20
Mounting Type :
Surface Mount
RAM (bytes) :
Data Converter :
A/D 8x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
4.4mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Current-Max :
17mA
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Core Processor :
12V1
Series :
HCS12
Packaging :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Published :
ROM (words) :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.13V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.13V~5.5V
Has ADC :
yes
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
16-Bit
Program Memory Type :
Flash
Bit Size :
16
PWM Channels :
Connectivity :
IrDA, LINbus, SCI, SPI
Screening Level :
AEC-Q100
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
25MHz
Terminal Position :
Dual
Oscillator Type :
Internal
EEPROM Size :
512 x 8
CPU Family :
CPU12
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Length :
6.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/O :
14
DMA Channels :
No
Clock Frequency :
16MHz
Package / Case :
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)