S9S08SG16E1CTGR
Mfr.Part #
S9S08SG16E1CTGR
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 16TSSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.65mm
HTS Code :
Clock Frequency :
16MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
40MHz
Width :
4.4mm
Data Converter :
A/D 8x10b
Published :
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
16
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of I/O :
12
PWM Channels :
Length :
5mm
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
S9S08SG16
Bit Size :
8
Datasheets
S9S08SG16E1CTGR
Introducing Microcontrollers NXP Semiconductors S9S08SG16E1CTGR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:S9S08SG16, S9S08SG16E1CTGR pinout, S9S08SG16E1CTGR datasheet PDF, S9S08SG16E1CTGR amp .Beyond Microcontrollers NXP Semiconductors S9S08SG16E1CTGR ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.