S80C188-20
Mfr.Part #
S80C188-20
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Description
80C186 - 16-BIT MICROPROCESSOR
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
Microprocessors
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminals :
80
Integrated Cache :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Format :
FIXED POINT
External Data Bus Width :
8
Number of DMA Channels :
2
Supply Current-Max :
100mA
ECCN Code :
3A991.A.2
Boundary Scan :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RAM (words) :
Pin Count :
80
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
5V
HTS Code :
Power Supplies :
5V
Speed :
20 MHz
Surface Mount :
yes
Address Bus Width :
20
JESD-609 Code :
e0
Number of External Interrupts :
5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PQFP-G80
Additional Feature :
DRAM REFRESH CONTROL UNIT; PROGRAMMABLE INTERRUPT CONTROLLER
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Low Power Mode :
yes
Clock Frequency :
40MHz
Seated Height-Max :
3.35mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Terminal Pitch :
0.8mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature (Max) :
70°C
Bit Size :
16
Length :
20mm
Width :
14mm