S8006NRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S8006NRP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
SCR 800V 6A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
SCR Type :
Standard Recovery
Package / Case :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
6A
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Off State :
800V
Current - Off State (Max) :
20μA
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Mounting Type :
Surface Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
3.8A
Datasheets
S8006NRP
Littelfuse S8006NRP
Standard Recovery -40°C~125°C TJ 1.6V-On State (Vtm) (Max) 20μA-Current - Off State (Max) Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount