S8006DTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S8006DTP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
SCR 800V 6A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current Rating :
3.8A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15mA
Packaging :
Tube
Published :
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
200V/us
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RMS Current (Irms) :
6A
Hold Current :
30mA
Terminal Position :
Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Mount :
Surface Mount
Current - Off State (Max) :
10μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
3
RMS On-state Current-Max :
6A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
ANODE
Voltage - Rated DC :
800V
Leakage Current (Max) :
0.5mA
SCR Type :
Standard Recovery
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Configuration :
Single
Package / Case :
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V