S6006NS3RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S6006NS3RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 6A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
500μA
Current - Off State (Max) :
5μA
Voltage - Off State :
600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800mV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
3.8A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Package / Case :
SCR Type :
Sensitive Gate
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Hold (Ih) (Max) :
8mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
6A
Datasheets
S6006NS3RP
Littelfuse S6006NS3RP
Sensitive Gate -40°C~110°C TJ 1.6V-On State (Vtm) (Max) 5μA-Current - Off State (Max) Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount