S6002TSRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S6002TSRP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 2A SOT223
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
125°C TJ
SCR Type :
Standard Recovery
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
22.5A @ 50Hz
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Off State :
600V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Trigger Device Type :
SCR
Current - On State (It (AV)) (Max) :
1.2A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
S6002TSRP
Littelfuse S6002TSRP
SCR Standard Recovery 125°C TJ Tape & Reel (TR) TO-261-4, TO-261AA Surface Mount