S6006DTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S6006DTP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 6A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Off State :
600V
Current Rating :
3.8A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
18 Weeks
Configuration :
Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tube
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
ANODE
Lead Free :
Lead Free
Hold Current :
30mA
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Published :
RMS On-state Current-Max :
6A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
3
Current - Off State (Max) :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
HTS Code :
Leakage Current (Max) :
0.5mA
JESD-609 Code :
e3
RMS Current (Irms) :
6A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Voltage - Rated DC :
600V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
SCR Type :
Standard Recovery
Mount :
Surface Mount
Trigger Device Type :
SCR
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
225V/us
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
S6006DTP
Littelfuse S6006DTP
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) 2-Termination Tube TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
S6006DTP Overview
The RMS current is a measure of the average strength of the current, disregarding its direction. Its RMS current (Irms) is 6A ohms.In order for the device to operate normally, the RMS on-state current should be maintained at 6A.During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 30mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.Detecting leakage current on conductors can be an indication of insulation effectiveness, and its maximum leakage current can be 0.5mA.
S6006DTP Features
its RMS current (Irms) is 6A
its current can be 30mA
its maximal leakage current can be 0.5mA