S6006DS3RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S6006DS3RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 6A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
500μA
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Current Rating :
3.8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Trigger Device Type :
SCR
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Elements :
1
Voltage - Off State :
600V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800mV
Hold Current :
8mA
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Reach Compliance Code :
Unknown
Pin Count :
3
Current - Hold (Ih) (Max) :
8mA
Lead Free :
Lead Free
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
8V/us
Current - Off State (Max) :
5μA
SCR Type :
Sensitive Gate
Qualification Status :
Not Qualified
Case Connection :
ANODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Terminal Position :
Single
RMS On-state Current-Max :
6A
Leakage Current (Max) :
0.25mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RMS Current (Irms) :
6A
Datasheets
S6006DS3RP
Littelfuse S6006DS3RP
SCR Sensitive Gate -40°C~110°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 5μA-Current - Off State (Max) 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
S6006DS3RP Overview
The RMS current describes the current's average strength, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 6A.It is important for a normal operation of the device that the RMS on-state current be maintained under 6A.The holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current which must pass through a circuit in order for it to remain in the 'ON' state, and its current can be 8mA.Leakage current can be an indicator of the effectiveness of insulation on conductors,and its maximal leakage current can be 0.25mA.
S6006DS3RP Features
its RMS current (Irms) is 6A
its current can be 8mA
its maximal leakage current can be 0.25mA