S4924R-272H
Mfr.Part #
S4924R-272H
Description
FIXED IND 2.7UH 1.16A 280MOHM SM
Q @ Freq :
44 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
280mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
92MHz
Height :
5.84mm
Test Frequency :
7.9MHz
Q Factor :
44
Material - Core :
Iron
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Size / Dimension :
0.520Lx0.250W 13.21mmx6.35mm
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Max DC Current :
1.16A
Tolerance :
±3%
Current Rating :
1.16A
Depth :
6.35mm
Inductance :
2.7μH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
S4924R-272H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD