S4924-563J
Mfr.Part #
S4924-563J
Description
FIXED IND 56UH 369MA 2.23OHM SMD
Height :
5.84mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
6.35mm
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Current Rating :
369mA
Tolerance :
±5%
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation :
124mA
Inductance :
56μH
Test Frequency :
2.5MHz
Size / Dimension :
0.520Lx0.250W 13.21mmx6.35mm
DC Resistance (DCR) :
2.23Ohm Max
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Max DC Current :
369mA
Datasheets
S4924-563J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD