S40F1C-P04PFG0-500S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S40F1C-P04PFG0-500S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 0,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
300V
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
ODU USA
Number of Contacts :
4 Contact
Termination Style :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Termination :
Crimp
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material :
Metal
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Style :
CABLE
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Status :
Active
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
7.5 A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Brand :
Shell Size :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Material :
Brass
Orientation :
1
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
S40F1C-P
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
ODU MINI-SNAP? F
IP Rating :
IP68
Number of Positions :
4
Features :
Backshell, Strain Relief
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Push-Pull
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Datasheets
S40F1C-P04PFG0-500S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S40F1C-P04PFG0-500S Overview
S40F1C-P04PFG0-500S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S40F1C-P04PFG0-500S Applications
There are a lot of ODU
S40F1C-P04PFG0-500S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER