S40F1C-P02MJG0-200S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S40F1C-P02MJG0-200S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ0
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Mounting Style :
CABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
Voltage Rating :
500V
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
2
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size :
Current Rating :
7.5 A
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Primary Material :
Metal
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
2 Contact
Features :
Backshell, Strain Relief
IP Rating :
IP68
Mounting Feature :
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.059" ~ 0.079" (1.50mm ~ 2.00mm)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
ODU USA
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Termination Style :
Solder
Contact Material :
Brass
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Base Product Number :
S40F1C-P
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Brass
Orientation :
1
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
S40F1C-P02MJG0-200S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S40F1C-P02MJG0-200S Overview
S40F1C-P02MJG0-200S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S40F1C-P02MJG0-200S Applications
There are a lot of ODU
S40F1C-P02MJG0-200S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER