S40B0C-P07MCC0-500S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S40B0C-P07MCC0-500S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, SZ 0, SER B,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
7
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Color :
Silver
Brand :
Material Flammability Rating :
IP Rating :
IP68
Contact Finish Thickness - Mating :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS :
Details
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Backshell, Strain Relief
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Size :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shielding :
Unshielded
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage Rating :
300V
ODU USA
Current Rating (Amps) :
4A
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Contact Material :
Brass
Termination Style :
Solder
Mounting Style :
CABLE
Contact Gender :
Pin (Male)
Current Rating :
4 A
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Termination :
Solder Cup
Orientation :
Number of Contacts :
7 Contact
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Product Status :
Active
Base Product Number :
S40B0C-P
Datasheets
S40B0C-P07MCC0-500S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S40B0C-P07MCC0-500S Overview
S40B0C-P07MCC0-500S Features
ODU MINI-SNAP? B series
S40B0C-P07MCC0-500S Applications
There are a lot of ODU
S40B0C-P07MCC0-500S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER