S40B0C-P04MFG0-350S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S40B0C-P04MFG0-350S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 0,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
Package :
Bulk
Current Rating :
7.5 A
RoHS :
Details
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Color :
Silver
Primary Material :
Metal
Base Product Number :
S40B0C-P
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Brass
Series :
ODU MINI-SNAP? B
ODU USA
Number of Contacts :
4 Contact
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size :
Termination Style :
Solder
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Gender :
Pin (Male)
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Cable Opening :
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Orientation :
Features :
Backshell, Strain Relief
IP Rating :
IP68
Mounting Style :
CABLE
Shielding :
Unshielded
Brand :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Number of Positions :
4
Voltage Rating :
300V
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
S40B0C-P04MFG0-350S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S40B0C-P04MFG0-350S Overview
S40B0C-P04MFG0-350S Features
ODU MINI-SNAP? B series
S40B0C-P04MFG0-350S Applications
There are a lot of ODU
S40B0C-P04MFG0-350S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER