S3AF1C-P12MFG0-3000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S3AF1C-P12MFG0-3000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Brass
Cable Opening :
0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Color :
Silver
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Contacts :
12 Contact
Current Rating :
7.5 A
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Solder Cup
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Gender :
Pin (Male)
Brand :
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Base Product Number :
S3AF1C-P
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Mounting Style :
CABLE
Primary Material :
Metal
ODU USA
Orientation :
1
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size - Insert :
1.5
IP Rating :
IP68
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Size :
1.5
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
12
Features :
Backshell
Voltage Rating :
300V
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
Datasheets
S3AF1C-P12MFG0-3000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S3AF1C-P12MFG0-3000 Overview
S3AF1C-P12MFG0-3000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S3AF1C-P12MFG0-3000 Applications
There are a lot of ODU
S3AF1C-P12MFG0-3000 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER