S3AF1C-P10MFG0-4500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S3AF1C-P10MFG0-4500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating :
7.5 A
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
ODU USA
IP Rating :
IP68
Number of Positions :
10
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
S3AF1C-P
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
1
Brand :
Features :
Backshell
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size :
1.5
Voltage Rating :
300V
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Style :
CABLE
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size - Insert :
1.5
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Number of Contacts :
10 Contact
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Termination Style :
Solder
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Datasheets
S3AF1C-P10MFG0-4500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S3AF1C-P10MFG0-4500 Overview
S3AF1C-P10MFG0-4500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S3AF1C-P10MFG0-4500 Applications
There are a lot of ODU
S3AF1C-P10MFG0-4500 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER