S33B0C-P22PFG0-9500
Mfr.Part #
S33B0C-P22PFG0-9500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 3, SZ 3,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
IP Rating :
IP68
Product Status :
Active
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS :
Details
Number of Contacts :
22 Contact
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
Pin (Male)
Cable Opening :
0.354" ~ 0.374" (9.00mm ~ 9.50mm)
Base Product Number :
S33B0C-P
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating :
7.5 A
Primary Material :
Metal
Contact Material :
Brass
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Termination Style :
Crimp
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
ODU USA
Brand :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size :
3
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
333V
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Package :
Bulk
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Shell Size - Insert :
3
Number of Positions :
22
Features :
Backshell
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Orientation :
Mounting Feature :
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Style :
CABLE
Shell Material :
Brass
Datasheets
S33B0C-P22PFG0-9500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 22 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S33B0C-P22PFG0-9500 Overview
S33B0C-P22PFG0-9500 Features
ODU MINI-SNAP? B series
S33B0C-P22PFG0-9500 Applications
There are a lot of ODU
S33B0C-P22PFG0-9500 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER