S33B0C-P04MTS0-8500
Mfr.Part #
S33B0C-P04MTS0-8500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 3, SZ 3,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Brass
Features :
Backshell
Current Rating (Amps) :
24A
Cable Opening :
0.315" ~ 0.335" (8.00mm ~ 8.50mm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS :
Details
Shell Size :
3
Number of Contacts :
4 Contact
Current Rating :
24 A
Material Flammability Rating :
Brand :
Shell Size, MIL :
Termination :
Solder Cup
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
Unshielded
Voltage Rating :
600V
Color :
Silver
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Gender :
Pin (Male)
Orientation :
Mounting Style :
CABLE
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination Style :
Solder
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
3
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
4
Package :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
S33B0C-P
Contact Finish Thickness - Mating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
ODU USA
Shell Finish :
Chrome over Nickel
IP Rating :
IP68
Primary Material :
Metal
Datasheets
S33B0C-P04MTS0-8500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S33B0C-P04MTS0-8500 Overview
S33B0C-P04MTS0-8500 Features
ODU MINI-SNAP? B series
S33B0C-P04MTS0-8500 Applications
There are a lot of ODU
S33B0C-P04MTS0-8500 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER