S32B0C-P12MFG0-7500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S32B0C-P12MFG0-7500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 3, SZ 2,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size :
2
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
IP Rating :
IP68
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Brand :
Material Flammability Rating :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size - Insert :
2
Mounting Style :
CABLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS :
Details
ODU USA
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Package :
Bulk
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.276" ~ 0.295" (7.00mm ~ 7.50mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
S32B0C-P
Primary Material :
Metal
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Material :
Brass
Voltage Rating :
400V
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Contacts :
12 Contact
Shell Size, MIL :
Current Rating :
7.5 A
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
12
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Material :
Brass
Termination Style :
Solder
Datasheets
S32B0C-P12MFG0-7500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S32B0C-P12MFG0-7500 Overview
S32B0C-P12MFG0-7500 Features
ODU MINI-SNAP? B series
S32B0C-P12MFG0-7500 Applications
There are a lot of ODU
S32B0C-P12MFG0-7500 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER