S32B0C-P02MTQ0-9000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S32B0C-P02MTQ0-9000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 3, SZ 2,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Base Product Number :
S32B0C-P
Current Rating :
18 A
Cable Opening :
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Contact Gender :
Pin (Male)
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
2 Contact
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Orientation :
Mounting Feature :
Voltage Rating :
700V
Series :
ODU MINI-SNAP? B
IP Rating :
IP68
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Termination Style :
Solder
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Features :
Backshell
Brand :
Current Rating (Amps) :
18A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size :
2
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Package :
Bulk
Tradename :
ODU MINI-SNAP
RoHS :
Details
Number of Positions :
2
ODU USA
Shell Material :
Brass
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Mounting Style :
CABLE
Subcategory :
Circular Connectors
Datasheets
S32B0C-P02MTQ0-9000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S32B0C-P02MTQ0-9000 Overview
S32B0C-P02MTQ0-9000 Features
ODU MINI-SNAP? B series
S32B0C-P02MTQ0-9000 Applications
There are a lot of ODU
S32B0C-P02MTQ0-9000 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER