S26B-XADSS-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S26B-XADSS-N
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.5MM
Stock
98
In Stock :
98
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
2005
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
26
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
HTS Code :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
250V
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Locking Ramp
Style :
Board to Cable/Wire
Additional Feature :
SIDE ENTRY, SHROUDED, POLARIZED
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Plating :
Lead, Tin
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Contact Type :
Male Pin
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
Insulation Height :
0.476 12.10mm
MIL Conformance :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
IEC Conformance :
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Lead Free :
Contains Lead
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Natural
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
XAD
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Header
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
S26B-XADSS-N
XAD Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin-Lead Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 26-Position Board to Cable/Wire 0.476 12.10mm Height