S252N151J502CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S252N151J502CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
2211 (5728 metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 150PF 5KV NPO 2211
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Walsin
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±5%
Product Type :
Safety Capacitors
Features :
Capacitance :
150 pF
Ratings :
X1, Y2
Lead Style :
Applications :
Safety
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
250VAC
Failure Rate :
Width :
2.8 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
5.7 mm
Product :
Safety MLCCs
Package / Case :
2211 (5728 metric)
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Product Category :
Safety Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Walsin
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Type :
High Reliability and Stability MLCC
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
Product Status :
Active
Datasheets
S252N151J502CT
- 150 pF 250VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2211 (5728 Metric)
S252N151J502CT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0.
S252N151J502CT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)