S252N121J502CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S252N121J502CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
2211 (5728 metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 120PF 5KV NPO 2211
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Width :
2.8 mm
Length :
5.7 mm
Brand :
Walsin
Voltage - Rated :
250VAC
Product :
Safety MLCCs
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Dielectric :
C0G (NP0)
Size / Dimension :
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Package / Case :
2211 (5728 metric)
RoHS :
Details
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
Height - Seated (Max) :
Features :
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Capacitance :
120 pF
Ratings :
X1, Y2
Product Type :
Safety Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
Safety
Walsin
Type :
High Reliability and Stability MLCC
Product Category :
Safety Capacitors
Lead Spacing :
Datasheets
S252N121J502CT
- 120 pF 250VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2211 (5728 Metric)
S252N121J502CT Overview
Ceramic capacitor is 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
S252N121J502CT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)