S21LAC-P02MPH0-720S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S21LAC-P02MPH0-720S
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Factory Lead Time :
5 Weeks
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Feature :
Backshell, Strain Relief
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
1
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.236 ~ 0.283 (6.00mm ~ 7.20mm)
Number of Positions :
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
ODU S21LAC-P02MPH0-720S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
S21LAC-P02MPH0-720S Overview
S21LAC-P02MPH0-720S Features
ODU MINI-SNAP® L series
S21LAC-P02MPH0-720S Applications
There are a lot of ODU
S21LAC-P02MPH0-720S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER