S21L0C-P07PFG0-220S
Mfr.Part #
S21L0C-P07PFG0-220S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 1,
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Brand :
Current Rating :
7.5 A
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Termination :
Crimp
Orientation :
Shell Size :
1
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Primary Material :
Metal
RoHS :
Details
Color :
Silver
ODU USA
Number of Positions :
7
Package :
Bulk
Contact Material :
Brass
Cable Opening :
0.059" ~ 0.087" (1.50mm ~ 2.20mm)
Mounting Feature :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
ODU MINI-SNAP? L
IP Rating :
IP50
Termination Style :
Crimp
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Mounting Style :
CABLE
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Features :
Backshell, Strain Relief
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Brass
Base Product Number :
S21L0C-P
Number of Contacts :
7 Contact
Shell Size - Insert :
1
Voltage Rating :
333V
Datasheets
S21L0C-P07PFG0-220S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S21L0C-P07PFG0-220S Overview
S21L0C-P07PFG0-220S Features
ODU MINI-SNAP? L series
S21L0C-P07PFG0-220S Applications
There are a lot of ODU
S21L0C-P07PFG0-220S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER