S21K0C-P16MCC0-600S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S21K0C-P16MCC0-600S
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Shell Size - Insert :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cable Opening :
0.217 ~ 0.236 (5.50mm ~ 6.00mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Feature :
Backshell, Strain Relief
Shell Material :
Brass
Orientation :
0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Positions :
16
ODU S21K0C-P16MCC0-600S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
S21K0C-P16MCC0-600S Overview
S21K0C-P16MCC0-600S Features
ODU MINI-SNAP® K series
S21K0C-P16MCC0-600S Applications
There are a lot of ODU
S21K0C-P16MCC0-600S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER