S21K0C-P02MPH0-300S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S21K0C-P02MPH0-300S
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell, Strain Relief
Series :
ODU MINI-SNAP® K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Positions :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.098 ~ 0.118 (2.50mm ~ 3.00mm)
Shell Size - Insert :
1
Factory Lead Time :
5 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome over Nickel
ODU S21K0C-P02MPH0-300S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
S21K0C-P02MPH0-300S Overview
S21K0C-P02MPH0-300S Features
ODU MINI-SNAP® K series
S21K0C-P02MPH0-300S Applications
There are a lot of ODU
S21K0C-P02MPH0-300S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER