S21K0C-P16MCC0-450S
Mfr.Part #
S21K0C-P16MCC0-450S
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Filter Feature :
No
Orientation :
0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
16
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
IEC Conformance :
No
Bulk
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
Number of Positions :
16
Backshell, Strain Relief
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plug, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
1
Empty Shell :
Cable Opening :
0.157 ~ 0.177 (4.00mm ~ 4.50mm)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
DIN Conformance :
Series :
ODU MINI-SNAP® K
ODU S21K0C-P16MCC0-450S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
S21K0C-P16MCC0-450S Overview
S21K0C-P16MCC0-450S Features
ODU MINI-SNAP® K series
S21K0C-P16MCC0-450S Applications
There are a lot of ODU
S21K0C-P16MCC0-450S Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER