S21F1C-P08MFG0-400S
Mfr.Part #
S21F1C-P08MFG0-400S
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5 A
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Brass
ODU USA
IP Rating :
IP50
Brand :
Voltage Rating :
300V
Metal
Subcategory :
Circular Connectors
Cable Opening :
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Contacts :
8 Contact
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Datasheets
S21F1C-P08MFG0-400S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S21F1C-P08MFG0-400S Overview
S21F1C-P08MFG0-400S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S21F1C-P08MFG0-400S Applications
There are a lot of ODU
S21F1C-P08MFG0-400S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER