S21F1C-P02MPH0-200S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S21F1C-P02MPH0-200S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
1
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
2
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Brass
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Current Rating (Amps) :
12A
Fastening Type :
Push-Pull
Base Product Number :
S21F1C-P
Cable Opening :
0.059" ~ 0.079" (1.50mm ~ 2.00mm)
Mounting Feature :
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Contacts :
2 Contact
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size - Insert :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Package :
Bulk
Brand :
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination Style :
Solder
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Backshell, Strain Relief
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Primary Material :
Metal
Current Rating :
12 A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
ODU USA
Mounting Style :
CABLE
Product Status :
Active
Voltage Rating :
550V
IP Rating :
IP50
Shell Size :
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Size, MIL :
Datasheets
S21F1C-P02MPH0-200S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S21F1C-P02MPH0-200S Overview
S21F1C-P02MPH0-200S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S21F1C-P02MPH0-200S Applications
There are a lot of ODU
S21F1C-P02MPH0-200S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER