S21F1C-P07MFG0-600S
Mfr.Part #
S21F1C-P07MFG0-600S
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD SOLDER
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Cable Opening :
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Pin (Male)
RoHS :
Details
Active
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Number of Contacts :
7 Contact
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Finish :
Chrome
Brass
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
7
ODU USA
ODU S21F1C-P07MFG0-600S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome 1 Push-Pull
S21F1C-P07MFG0-600S Overview
S21F1C-P07MFG0-600S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S21F1C-P07MFG0-600S Applications
There are a lot of ODU
S21F1C-P07MFG0-600S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER