S21F1C-P04MJG0-150S
Mfr.Part #
S21F1C-P04MJG0-150S
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Free Hanging (In-Line)
Brand :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.039" ~ 0.059" (1.00mm ~ 1.50mm)
Product Status :
Active
Current Rating :
7.5 A
Number of Contacts :
4 Contact
Voltage Rating :
500V
Number of Positions :
4
Contact Finish Thickness - Mating :
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
ODU USA
Datasheets
S21F1C-P04MJG0-150S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S21F1C-P04MJG0-150S Overview
S21F1C-P04MJG0-150S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S21F1C-P04MJG0-150S Applications
There are a lot of ODU
S21F1C-P04MJG0-150S Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER