S20LAC-P06MCC0-420S
Mfr.Part #
S20LAC-P06MCC0-420S
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Factory Lead Time :
5 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.118 ~ 0.165 (3.00mm ~ 4.20mm)
Number of Positions :
6
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Orientation :
A
Feature :
Backshell, Strain Relief
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
0
Fastening Type :
Push-Pull
ODU S20LAC-P06MCC0-420S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
S20LAC-P06MCC0-420S Overview
S20LAC-P06MCC0-420S Features
ODU MINI-SNAP® L series
S20LAC-P06MCC0-420S Applications
There are a lot of ODU
S20LAC-P06MCC0-420S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER