S20L0C-P02LJG0-320S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S20L0C-P02LJG0-320S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 0,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IP Rating :
IP50
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Current Rating :
7.5 A
Brand :
Mounting Style :
CABLE
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Number of Positions :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Material :
Brass
Primary Material :
Metal
Shell Size :
Material Flammability Rating :
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Base Product Number :
S20L0C-P
Shielding :
Unshielded
ODU USA
Number of Contacts :
2 Contact
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Termination Style :
Solder
RoHS :
Details
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
500V
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
Socket (Female)
Features :
Backshell, Strain Relief
Cable Opening :
0.079" ~ 0.126" (2.00mm ~ 3.20mm)
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Feature :
Datasheets
S20L0C-P02LJG0-320S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S20L0C-P02LJG0-320S Overview
S20L0C-P02LJG0-320S Features
ODU MINI-SNAP? L series
S20L0C-P02LJG0-320S Applications
There are a lot of ODU
S20L0C-P02LJG0-320S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER