S20L0C-P05PFG0-320S
Mfr.Part #
S20L0C-P05PFG0-320S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 0,
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Size :
ODU MINI-SNAP? L
Mounting Style :
CABLE
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Package :
Gold
Voltage Rating :
200V
Brass, Chrome over Nickel
Product Status :
Active
Cable Opening :
0.079" ~ 0.126" (2.00mm ~ 3.20mm)
Contact Material :
Number of Positions :
5
Primary Material :
Metal
Number of Contacts :
5 Contact
Features :
Backshell, Strain Relief
Contact Gender :
Pin (Male)
IP Rating :
IP50
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
S20L0C-P
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Shielding :
Unshielded
Orientation :
Shell Size - Insert :
Termination Style :
Crimp
Datasheets
S20L0C-P05PFG0-320S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S20L0C-P05PFG0-320S Overview
S20L0C-P05PFG0-320S Features
ODU MINI-SNAP? L series
S20L0C-P05PFG0-320S Applications
There are a lot of ODU
S20L0C-P05PFG0-320S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER