S20L0C-P04MFG0-560S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S20L0C-P04MFG0-560S
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
4
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
5 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.197 ~ 0.220 (5.00mm ~ 5.60mm)
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Feature :
Backshell, Strain Relief
Shell Size - Insert :
0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Brass
Series :
ODU MINI-SNAP® L
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ODU S20L0C-P04MFG0-560S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
S20L0C-P04MFG0-560S Overview
S20L0C-P04MFG0-560S Features
ODU MINI-SNAP® L series
S20L0C-P04MFG0-560S Applications
There are a lot of ODU
S20L0C-P04MFG0-560S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER